4.3.11

Želite prelisičiti iskalne pajke?

Določeni izdelovalci spletnih strani ali pa podjetniki sami pri izdelavi ali preurejanju spletnega mesta poskrbijo tudi za to, da se spletno mesto na določene besede pojavlja visoko v iskalnikih in imenikih. To je izrednega pomena, saj se v nasprotnem primeru lahko zgodi, da spletnega mesta ne bo našel nihče. Tovrstni poznavalci delovanja iskalnih pajkov spletne strani priredijo tako, da so le-tem prijazne.
Pogostokrat pa smo pri iskalniku Najdi.si opazili, da se ti poznavalci pri prirejanju strani "trudijo" preveč in skušajo zavestno prelisičiti iskalne pajke. Zavestno zlorabljanje spletnega mesta z namenom višje uvrstitve na iskalnikih pa slej ko prej pripelje do katastrofe.
Spletni iskalniki so namreč v relativno kratkem času sposobni izvohati, kdo jih skuša prelisičiti. Prav lahko se zgodi, da bodo tako spletno mesto zaradi zlorab in poizkusa prevare algoritma iskalniki izločili iz svojega indeksa.
Podajam nekaj nasvetov, s katerimi si boste zagotovili, da vaše spletno mesto ne bo kaznovano oz. izločeno s strani spletnih iskalnikov:
Prvi in najbolj pomemben nasvet: ne vpisujte sprememb vašega spletnega mesta preveč pogosto. Spletni iskalniki kot sta na primer Najdi.si in Google, imajo določeno proceduro, tako da včasih traja nekaj časa, preden se nova spletna stran pojavi v njihovem iskalniku. Nekateri iskalniki vaše spletno mesto dodajo takoj, medtem ko je pri drugih treba čakati tudi mesec dni ali več. Vpisovanje sprememb spletnega mesta več kot enkrat mesečno pripelje do tega, da izzovete pozornost, čemur sledi kazen ali odstrel iz indeksa.
Druga napaka vpisovalcev je, da naenkrat vpisujejo vse podstrani svojega spletnega mesta. V večini primerov je dovolj, da v iskalnike in imenike vpišete le vstopno stran (npr. www.enras.si), iskalni pajki pa nato raziščejo spletno mesto v globino in najdejo tudi podstrani tega spletnega mesta (npr. www.enras.si/opodjetju.html, www.enras.si/storitve.html itd.). Določeni spletni iskalniki sicer dopuščajo vpisovanje podstrani, večina iskalnikov (med njimi tudi Najdi.si, in Yahoo) pa tovrstna dejanja tretira kot "spam" in jih kaznuje s slabšim rangiranjem ali celo z izločitvijo celotnega spletnega mesta.
Pogoste zlorabe se pojavljajo tudi v povezavi s ključnimi besedami. Ena od njih je na primer brezštevilčno ponavljanje ključnih besed v besedilu spletnega mesta, ki se nato skrije tako, da je barva teh ključnih besed identična barvi ozadja spletne strani. Spletni iskalni iskalniki znajo že nekaj časa razkrinkati tovrsten poskus zlorabe.
Takojšnja izključitev je namenjena tudi zlorabi ključnih besed v meta oznakah (meta oznake so nevidne oznake spletnega mesta, namenjene izključno iskalnim pajkim, ki z njihovo pomočjo razvrščajo spletne strani). Ne poizkušajte tudi v meta oznake spletnega mesta dodajati besed, ki nimajo nobene racionalne povezave z vašim spletnim mestom so pa zelo iskane. Tako dejanje bo morda vaše spletno mesto na iskalnikih povzdignilo za kratek čas, zagotovo pa bo sledila popolna izključitev spletnega mesta. Vedeti morate tudi, da ima izključitev določenega spletnega mesta iz enega iskalnika za posledico tudi takojšnjo izključitev spletnega mesta iz mnogih iskalnikov.
Določeni elementi vašega spletnega mesta vam lahko povzročijo težave tudi če nimate nobenih slabih namenov. To je na primer spletno mesto, ki uporablja tako imenovane okvirje (frames). Spletna stran narejena z okvirji je sicer izredno lahko narediti in je zato še vedno priljubljena med izdelovalci začetniki. Slaba stran pa je, da se iskalni pajki na takih straneh enostavno ne znajdejo. Posledica tega je, da lahko pozabite na visoko uvrstitev na iskalnikih.
Enako velja za spletne strani narejene s Flashom in multimedijskimi elementi ali povezavami samo v javascriptu. Spletno mesto je s tovrstnimi elementi morda bolj privlačno in impresionira obiskovalce, po drugi strani pa je tovrstna tehnologija še vedno dokaj neprijazna za iskalne pajke, ki vašemu spletnemu mestu določajo pozicijo v iskalniku.
Ksenja Klepec

Optimizacija spletnih strani za Google

Kriteriji rangiranja pri posameznih iskalnikih so skrivnost, ki jo zaradi možnosti zlorabe iskalniki skrivajo. Skupina strokovnjakov, ki se ukvarjajo z optimizacijo spletnih strani, je na svetovnem spletu objavila spisek kriterijev, ki naj bi vplivala na visoko uvrstitev na iskalniku Google.

Pozitivni elementi optimizacije spletnih strani, ki vplivajo na visoko uvrstitev na iskalniku Google:

Ključne besede so bistvo "on-line" optimizacije spletnih strani in se morajo nahajati v vseh bistvenih delih vaših spletnih strani.

Poglejmo si nekaj bistvenih elementov optimizacije spletnih strani, z vidika ključnih besed:
Za primer vzemimo podjetje, ki se ukvarja z optimizacijo spletnih strani. Besedna zveza optimizacija spletnih strani je ključna beseda, na katero se podjetje želi uvrščati visoko na iskalnikih.
  • Ključna beseda oziroma besedna zveza se mora pojaviti v domeni.
    Podjetje mora zakupiti domeno kot je npr. www.optimizacija-spletnih-strani.si
  • Ključna beseda oziroma besedna zveza naj se nahaja tudi v URL naslovu.
    Na primer www. optimizacija-spletnih-strani.si/optimizacija-spletnih-strani.htm
  • Ključno besedo optimizacija umestimo v naslovu strani (TITLE). Pomembno je, da ima naslov deset do šestdeset črk.
    TITLE Optimizacija spletnih strani /TITLE
  • Ključna beseda oziroma besedna zveza v meta oznakah pri opisu spletne strani (DESCRIPTION).
    Optimizacija spletnih strani je storitev, ki jo morate zaupati podjetju Interseek.
  • Ključna beseda oziroma besedna zveza v meta oznakah pri ključnih besedah (KEYWORDS).
    optimizacija spletnih strani, optimizacija internet strani, optimizacija web strani, optimizacija...
  • Pomembno je, da se vse ključne besede, ki se nahajajo tukaj pojavljajo tudi v osrednjem delu (BODY) strani. Ključne besede naj se ne ponavljajo.
  • Teža ključnih besed (keyword density) v osrednjem delu strani. Teža ključnih besed naj bo med 5 in 20%. Individualna teža ključnih besed naj bo med 1 in 3%.
  • Ključne besede pri naslovih v besedilu strani (H1, H2, H3).

    Optimizacija spletnih strani

    Optimizacija spletnih strani je storitev, s katero boste na vaše spletne strani pripeljali vse potencialne kupce, ki iščejo vašo dejavnost

  • Velikost ključnih besed (velikost ključnih besed, odebeljene, podčrtane ali poševno napisane ključne besede so bolj pomembne).
    Optimizacija spletnih strani
  • Sorodnost ključnih besed (sorodne ključne besede tudi vplivajo na uvrstitev na iskalnikih.
    optimizacija spletnih strani, optimizacijo spletnih strani...
  • Vrstni red ključnih besed.
  • Pomembnost ključnih besed. Višje na strani, ko se pojavljajo ključne besede, boljše je. Kriterij je tudi ali so ključne besede odebeljene, podčrtane, poševno napisane itd.
    optimizacija spletnih strani
  • Ključne besede v alt oznakah . Alt oznake se pojavljajo pri opisu grafik na spletni strani.
  • Ključne besede ali besedne zveze na notranjih povezavah .
    http://www.optimiziraj.si/optimizacija-spletnih-strani.php
  • Veljavnost notranjih povezav. Neveljavne notranje povezave zbijajo uvrstitev strani.
  • Struktura povezav. Povezave naj bi bile urejene tako, da lahko z 2 kliki prideš do katerekoli strani na spletnem mestu. Nobena spletna stran naj ne bi bila globje od 4 klikov.
  • Povezave, ki se vežejo na zunanje spletne strani. Na povezavah naj se pojavljajo ključne besede. Pomembno je tudi, da se spletna stran ne veže na farme povezav (podjetja, ki se ukvarjajo z izmenjavo povezav med stranmi) in da se veže na ustrezne strani, ki imajo enako oziroma podobno dejavnost.
    http://www.optimizacija-spletnih-strani.com
  • Tekst na povezavah, ki se vežejo na zunanje spletne strani.
  • Stabilnost povezav , ki se vežejo na zunanje spletne strani. Povezave se ne smejo prepogosto spreminjati.
  • Veljavnost povezav, ki se vežejo na zunanje spletne strani. Veljavnost povezav redno spremljajte.
  • Količina povezav, ki se vežejo na druge spletne strani naj ne bi presegla števila 100.
  • Končnica domene. Domena .edu naj bi bila najbolj pomembna. Sledijo domene s končnico org. Sledijo enakovredne domenske končnice info, net, com
  • Velikost datoteke. Posamezna spletna stran naj ne bi presegla 100K. Optimalne spletne strani so manjše od 40K.
  • Vezaji v spletnem naslovu. Eden ali dva sta super, štirje ali več pa se že tretirajo kot spam.
    http://www.optimiziraj.si/optimizacija-spletnih-strani.php
  • Ažuriranje strani.
    Zelo pomemben dejavnik. Google preferira nove novice na strani, dodajanje novih strani itd. Frekvenca ažuriranja strani vpliva tudi na frekvenco pregledovanja strani s strani googlovih iskalnih pajkov.
  • Ažuriranje povezav lahko na uvrstitev strani vpliva dobro ali slabo.
  • Besede s podobnim pomenom (Google Applied Semantics). Sem sodijo na primer sopomenke.
    Optimizacija spletnih strani, optimizacija web strani, optimizacija internetnih strani...
  • Ključne besede z istim korenom.
    Optimizacija, optimiziraj, optimizirati
  • Konsistentnost teme na domeni. Ena domena naj zajema le eno temo.
  • Dolžina spletnega naslova oz. URL-ja. URL ne sme biti predolg.
  • Obsežnost spletnega mesta. Google ljubi spletna mesta z veliko spletnimi podstranmi.
  • Starost spletnega mesta.
    Bolj ko je spletna stran stara, več je vredna s strani Googl-a. Odlično je na primer imeti nove dodane spletne strani na stari spletni strani.

Negativni elementi optimizacije spletnih strani, ki vplivajo na visoko uvrstitev na iskalniku Google:

  • Spletna stran, ki je v celoti grafika in ne vključuje nobenega teksta.
  • Partnerstvo - spletne strani z zelo podobnim tekstom se na iskalnikih uvrščajo zelo slabo.
  • Pretirana optimizacija spletnih strani.
    Na primer, če se ključna beseda na spletni strani pojavlja prepogosto.
  • Povezave na slabe spletne strani
    Na primer na spletne strani, ki imajo na svoji spletni strani le povezave).
  • Prevezave
  • Uporaba neustreznih ključnih besed kot so na primer shit, piss, fuck, tits itd.
  • Pretirano število krožnih povezav. Gre za povezave med spletnimi stranmi, ki jih posedujete.
  • Kraja grafik oziroma teksta s konkurenčnih strani.
    V kolikor vas spletni založnik prijavi Googl-u, vam grozi odstrel iz googlovega indexa.
  • Prepogosta uporaba ključnih besed v besedilu na strani, v meta oznakah, v alt oznakah itd.
  • Uporaba neustreznih ključnih besed na strani ali v meta oznakah, ki nimajo nobene pomembne zveze z vsebino strani.
  • Spreminjanje vsebine na strani (sem ne sodi dodajanje) pogosto slabo vpliva na uvrstitev na Googl-u.
  • Spreminjanje alt oznak ali besedila na povezavah prepogosto.
  • Dinamične strani.
  • Skrite povezave ali ključne besede (enaka barva ključnih besed oz. povezav kakor je podlaga strani).
  • Flash - nujna je vsaj html navigacija. Pajke pogosto zmoti tudi uvodna animacija.
  • Uporaba okvirjev (frames).
  • Neviden tekst.
  • Več vstopnih strani.
  • Povezave z uporabo 1 točke.
  • Ponavljajoča vsebina
    Običajno Google preferira starejšo, novejšo pa kaznuje z nižjo uvrstitvijo na iskalniku).
  • Neveljavnost HTML kode.
  • Zemljevid na spletnem mestu lajša delo iskalnim pajkom in na ta način zvišuje uvrstitev na Googl-u.

OFF PAGE dejavniki optimizacije spletnih strani, ki vplivajo na višjo uvrstitev na iskalniku Google

  • število zunanjih povezav na vaše spletno mesto.
  • Število povezav s pomembnih spletnih mest, ki imajo Google Pagerank 4 ali več.
  • Hitrost pridobivanja zunanjih povezav.
    Počasno pridobivanje zunanjih povezav je neprimerno boljše od hitrega.
  • Besedilo na zunanji povezavi, ki se veže na vaše spletno mesto.
  • Starost zunanjih povezav.
    Starejše povezave veljajo več kakor novejše.
  • Sprememba besed na zunanjih povezavah ni dobra.
  • število obiskovalcev na straneh, ki se vežejo na vašo spletno mesto.
  • število povezav, ki se vežejo na ven na spletni strani, ki ima med drugimi tudi povezavo, ki se veže na vašo spletno stran.
    Manj ko ima spletna stran povezav na ven, bolj je povezava, ki se veže na vašo spletno stran pomembna.
  • Pozicija povezave na spletni strani, ki ima narejeno povezavo na vašo spletno stran.
    Povezave višje na spletni strani so bolj pomembne kot povezave, ki so navedene nižje.
  • Teža ključnih besed na spletni strani, ki ima narejeno povezavo na vašo spletno stran.
  • Naslov spletne strani, ki ima narejeno povezavo na vašo spletno stran.
  • Vsebina oziroma tematika strani, ki ima narejeno povezavo na vašo spletno stran.
    Bolj ko je tematika sorodna, večjo veljavo ima povezava. Povezava s strani, ki nima logične vsebinske povezave z vašo stranjo je s stališča rangiranja celo slabša kakor če je sploh ne bi bilo.
  • Vpis v DMOZ pomemben dejavnik, ki zelo zviša vašo uvrstitev na iskalnikih.
    čakalna doba za vpis v DMOZ je od 1 leta pa do 3 let. Enako velja za Yahoo, LookSmart Directory, Inktomi.
  • Promet na spletni strani s strani Googla, ki ga Google šteje preko svoje orodne vrstice.
  • CTR, oziroma kolikokrat je na strani z rezultati izbrana vaša spletna stran.
  • čas, ki ga vaši obiskovalci prebijejo na spletni strani.
  • Ali si obiskovalci vašo spletno stran dodajajo med priljubljene.
  • Starost domene.
  • 0 zunanjih povezav pomeni, da vas Google ne bo obdržal v svojem indexu.
    Svojo spletno stran vpišite v iskalnike in imenike.
  • Nakupovanje zunanjih povezav je v kolikor vas dobijo izredno slabo za vašo uvrstitev na iskalniku Google.
    Googl-u se zdi sumljivo v kolikor v kratkem času dobite večje število zunanjih povezav ali če se na vašo spletno stran vežejo strani, ki nimajo nobene vsebinske povezave z vašo stranjo.
  • Cloaking. Prirejanje spletne strani tako, da se iskalnim pajkom prikaže druga spletna stran kakor obiskovalcu.
  • Stabilnost strežnika. V kolikor vaš strežnik ne deluje 24ur na dan, boste visoko uvrstitev na iskalniku zelo hitro izgubili.
Ksenja Klepec